8 rzeczy, o których musisz pamiętać, planując pierwszy wypad w góry

0
48
Pierwszy wypad w góry

Wypad w góry to idealny sposób, aby oderwać się od codziennych problemów i aktywnie spędzić czas. Podczas przygotowań warto jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, a wycieczka będzie przyjemna i bezpieczna. Jeśli planujesz właśnie swój pierwszy wypad w góry i nie wiesz, jak się do tego zabrać, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

1. Popracuj nad kondycją

Jeśli należysz do grona osób, którym na siłownię nie po drodze, przed pierwszym wyjściem w góry popracuj trochę nad formą. Krótki trekking nie wymaga wprawdzie wybitnej kondycji, ale marsz, kamienie, korzenie, słońce i deszcz potrafią dać się we znaki. Postaw na regularną aktywność fizyczną, a będziesz czerpać znacznie więcej przyjemności z wypadu w góry. Zapisz się na basen lub fitness, zamiast autobusu wybierz rower i zacznij zabierać psa na dłuższe spacery. W końcu idziesz w góry, aby podziwiać piękne widoki, a nie łapać oddech, martwić się bólem nóg i zastanawiać, czy daleko jeszcze do końca.

2. Dokładne zaplanuj trasę

Mierz siły na zamiary i zaplanuj dokładnie trasę, biorąc pod uwagę swoje możliwości. Poczytaj trochę o wybranych szlakach i zwróć uwagę nie tylko na ich długość, ale i trudność oraz przewyższenie. Odległość, którą bez problemu pokonujesz na płaskim terenie, w górach może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Podczas planowania korzystaj ze sprawdzonych map i stron internetowych, które podają szacunkowy czas potrzebny na pokonanie poszczególnych odcinków, np. www.mapa-turystyczna.pl/. Bierz pod uwagę długość dnia, aby mieć pewność, że dotrzesz do celu przed zachodem słońca.

3. Zabierz ubrania dopasowane do pory roku

Na wypad w góry najlepiej ubrać się na cebulkę, gdyż w zależności od potrzeb możesz wtedy zdejmować lub zakładać dodatkowe warstwy. Wybierz wygodne, dopasowane do pory roku ubrania sportowe z tkanin odprowadzających wilgoć na zewnątrz, takich jak poliester. Zapomnij o bawełnie, która chłonie pot i bardzo długo schnie. Oprócz koszulki i spodni trekkingowych zabierz ze sobą polar lub bluzę oraz kurtkę przeciwdeszczową. Nie zapomnij o nakryciu głowy lub chuście wielofunkcyjnej, która może również pełnić funkcję szalika czy opaski do włosów.

4. Nie zapomnij o właściwych butach

Buty to najważniejszy element stroju do chodzenia po górach. Niby to oczywistość, ale cały czas słyszy się o turystach, którzy w japonkach lub balerinach wybrali się zdobywać Rysy. Nie musisz od razu inwestować w drogie buty do zdobywania alpejskich szczytów. W sklepach znajdziesz znacznie tańsze modele, które świetnie sprawdzą się latem w niższych górach. Najlepiej wybierz nieprzemakalne buty za kostkę, które mają solidną podeszwę o dobrej przyczepności. Pamiętaj, że podczas wysiłku stopa puchnie, więc wybierz obuwie o co najmniej pół rozmiaru większe, niż do chodzenia na co dzień.

5. Wybierz plecak dopasowany do swoich potrzeb

Wybierając plecak na wyjście w góry, weź pod uwagę długość planowanego wypadu. Podczas kilkugodzinnego trekkingu w niskich górach nie ma sensu obciążać kręgosłupa 65-litrowym plecakiem ze stelażem. Na krótki, jednodniowy wypad powinien wystarczyć lekki model o pojemności 20-30 litrów, który bez problemu pomieści najpotrzebniejsze rzeczy. Dobrze, żeby wybrany plecak zapewniał odpowiednią wentylację pleców oraz posiadał miękkie, regulowane szelki. Przyda się również pas piersiowy i biodrowy, które ułatwiają noszenie ciężaru oraz nieprzemakalny pokrowiec na wypadek deszczu.

Akcesoria turystyczne

6. Przygotuj prowiant i niezbędny ekwipunek

Do plecaka zapakuj odpowiednią ilość wysokoenergetycznego prowiantu, takiego jak kanapki, batony, czekolada czy owoce. Nie zapomnij o piciu – w przypadku jednodniowego wypadu 1,5 litra wody na osobę to absolutne minimum. Unikaj słodkich napojów gazowanych, które jedynie wzmagają pragnienie. Oprócz prowiantu, w Twoim plecaku powinna się znaleźć gotówka, dokumenty, mapa, apteczka z podstawowym wyposażeniem, latarka (najlepiej czołówka), chusteczki, krem z filtrem oraz naładowany telefon z zapisanymi numerami alarmowymi w pamięci.

7. Sprawdź prognozę pogody

Zacznij sprawdzać prognozę pogody już kilka dni przed wyjazdem i koniecznie zrób to przed samym wyjściem w góry. Jeśli zapowiada się na burzę, odpuść sobie zdobywanie szczytów – w takich warunkach nie będzie to ani przyjemne, ani bezpieczne. Pamiętaj, że pogoda w górach szybko się zmienia. Nawet jeśli prognoza sugeruje, że dzień będzie słoneczny dzień, bądź przygotowany na gwałtowne opady.

8. Pamiętaj o kulturze osobistej i górskiej etykiecie

Podczas chodzenia po górach pamiętaj o kilku podstawowych zasadach i zdrowym rozsądku. Poruszaj się tylko wyznaczonymi szlakami, nie zostawiaj po sobie śmieci i zachowaj ciszę, aby nie psuć wypoczynku innym osobom. Jeśli wybierasz się dalej, poinformuj o planowanej trasie i godzinie powrotu kogoś z bliskich lub pracownika hotelu. Mile widziane jest krótkie powitanie innych wędrowców, których spotykasz na szlaku, oraz ustępowanie pierwszeństwa osobom, którym jest ciężej niż Tobie.

Wybierasz się na swój pierwszy wypad w góry? Wszystko, co może przydać się na szlaku znajdziesz na sklepiguana.pl.

Zdjęcia: sklepiguana.pl, pexels.com

Dodaj komentarz