Co warto zwiedzić w Rzymie podczas wakacji?

5
165
Rzym zabytki

Udając się na wycieczkę do Wiecznego Miasta z pewnością nie będziemy się nudzić. Miasto obfituje w zabytki dawnej kultury, wśród nich jest kilka tych najbardziej znanych.

Bazylika św. Jana na Lateranie (San Giovanni in Laterano)

Bazylika św. Jana na LateranieOd wieków główna rezydencja papieży później przeniesiona na Watykan. W kościele znajduje się pomnik papieża Sylwestra I. Za ołtarzem papieskim przechowywane są głowy św. Piotra i św. Pawła – najważniejsze relikwie w kościele.
Sprawdź gdzie znajduje się Bazylika św. Jana na Lateranie

Koloseum (Colosseum)

KoloseumPierwotnie zwane było Amfiteatrem Flawiuszy, nazwa ta oznacza podwójny teatr. Koloseum wzniesiono na planie okręgu. Koloseum mieści 50000 widzów, którzy zbierali się tu by oglądać słynne często okrutne, walki gladiatorów. Do dziś można obserwować resztki dawnej czteropiętrowej konstrukcji.
Sprawdź gdzie znajduje się Koloseum:

Łuk Konstantyna (Arco di Constantino)


Zbudowany został w 312 roku przez lud i Senat rzymski dla upamiętnienia zwycięstwa nad Maksencjuszem. Łuk ten zdobią medaliony i reliefy, które mają charakter późno-antyczny.
Sprawdź gdzie znajduje się Łuk Konstantyna:

Forum Romanum

Forum RomanumForum było w starożytności placem otoczonym monumentalnymi bazylikami i świątyniami który stanowił ośrodek życia miasta. Forum dzięki swojemu centralnemu położeniu stanowiło idealne miejsce spotkań Rzymian z mieszkańcami okolicznych wsi i wymiany towarowej. To spowodowało powstanie nowych sklepów, świątyń i różnego rodzaju kramów aż plac ten stał się sercem miasta. Odbywały się tu zgromadzenia ludowe i zebrania senatu wybory do rady miejskiej, ceremonie religijne, a także wykonywane były wyroki sądu.
Sprawdź gdzie znajduje się Forum Romanum:

Pomnik Wiktora Emanuela (Victorianum)

Pomnik Viktora EmanuelaPomnik ten nazwany Ołtarzem Ojczyzny, wzniesiony dla upamiętnienia zjednoczenia krajów. Rzymianie nazywają go „maszyną do pisania” . Na szczycie schodów znajduje się grób nieznanego żołnierza.
Sprawdź gdzie znajduje się Pomnik Wiktora Emanuela:

Panteon

Panteon w RzymiePanteon, znajdujący się w centrum miasta, jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków starożytnych na świecie. Nazwa jego wskazuje, że był poświęcony wielu bogom, szczególnie jednak czczono tu Marsa i Wenus. Zbudowany na rozkaz Marka Agryppy, zięcia i przyjaciela Augusta dotrwał do naszych dni prawie niezmienionej. Wszystko co możemy dziś podziwiać, od kopuły począwszy a na spiżowych drzwiach skończywszy, powstało 2000 lat temu.
Sprawdź gdzie znajduje się Panteon:

Fontanna di Trevi

Fontanna di TreviNazwa fontanny pochodzi od imienia dziewczynki, która pokazała legionom rzymskim źródło wody. Po środku fontanny znajduje się bóstwo oceanów na rydwanie ciągniętym przez dwa konie jeden symbolizuje spokojne morze a drugi podczas sztormu.
Sprawdź gdzie znajduje się Fontanna di Trevi:

Plac Hiszpański (Piazza di Spagna)

Fontana della BarcacciaNa środku Placu Hiszpańskiego znajduje się fontanna w kształcie łodzi (Fontana della Barcaccio) zaprojektowana przez Berniniego. Prawie sto lat po wybudowaniu fontanny, na początku XVIII wieku powstały Schody Hiszpańskie zaprojektowane przez Sanctis’a. Bez przesady można stwierdzić, że jest to jedno z najpiękniejszych rozwiązań urbanistycznych świata z epoki baroku i tu właśnie styl ten osiągnął szczyt harmonii i piękna.
Sprawdź gdzie znajduje się Plac Hiszpański:

Schody Hiszpańskie

Schody hiszpańskieZnajdują się przy Placu Hiszpańskim (Piazza di Spagna) w Rzymie. Zostały ukończone w 1726 roku. Na szczycie schodów znajduje się XVI-sto wieczny kościół Trinita dei Monti (kościół św. Trójcy), zbudowany według projektu Carla Maderny. Kościół i schody zostały sfinansowane przez rząd francuski, przyjęta nazwa wiąże się z lokalizacją ambasady hiszpańskiej. Schody Hiszpańskie należą do miejsc tłumnie odwiedzanych przez turystów. Odbywają się na nich coroczne pokazy mody a wiosną zdobi je kwiatowa dekoracja ustawiana z okazji festiwalu kwiatów. Zimą, w okresie Bożego Narodzenia, na tarasie schodów ustawiana jest szopka.
Sprawdź gdzie znajdują się Schody Hiszpańskie:

Plac św. Piotra

Plac św. PiotraJest to największe dzieło Berniniego i zarazem jedna z najwspanialszych na świecie kompozycji architektonicznych. Dwa ogromne łuki kolumnad jak rozłożone ramiona chcą przytulić wszystkich do swojej piersi, czyli do bazyliki. Bernini zamierzał jednak spiąć te rzędy kolumn łukiem triumfalnym tak, aby całą bazylikę było widać dopiero z bliska, lecz plan nie został zrealizowany i ramiona placu pozostały otwarte. Obelisk na środku placu został sprowadzony do Rzymu w 36 r. przez Kaligulę i przez wiele lat stał w cyrku Nerona na wzgórzu watykańskim, gdzie według niektórych teorii miał wyznaczać miejsce męczeństwa Św. Piotra.
Sprawdź gdzie znajduje się Plac św. Piotra:

Bazylika św. Piotra (Basilica di San Pietro)

Bazylika św. Piotra w RzymieFasada przesłania kopułę, widoczną z niemal każdego punktu miasta. Budowlę zaprojektował na początku XVI w. Bramente, lecz ukończył ponad wiek później Carlo Maderna. W rezultacie bazylika łączy styl renesansowy z barokowym. Przy budowie bazyliki zatrudnieni byli najlepsi włoscy architekci XVI i XVII w. a sama jej lokalizacja ma wielkie historyczne znaczenie. Wnętrze utrzymano w stylu rozwiniętego baroku a twórcą większości najważniejszych dzieł jest Bernini. Reprezentacyjny kościół papieży miejsce największych uroczystości kościelnych i cel pielgrzymek, zbudowany nad grobem św. Piotra. Łączy styl renesansowy z barokowym.
Sprawdź gdzie znajduje się Bazylika św. Piotra:

5 KOMENTARZE

  1. Rzym na wakacje to jest to! Wieczne Miasto ze wszystkimi swoimi atrakcjami wystarcza na więcej niż jeden urlop, a Koloseum to wręcz obowiązkowy obiekt do odhaczenia podczas pobyt we Włoszech. Byłam tam i z pewnością wrócę podczas kolejnych wakacji.

    • Koloseum to rzeczywiście jeden z symboli Wiecznego Miasta, ale chyba Bazylika św. Piotra czy w ogóle cały Watykan to jeszcze większy symbol tego miasta. Być w Rzymie i „nie odwiedzić” papieża…

        • Taka rozmowa o tym, co warto zwiedzić w Rzymie jest bez sensu. @SzymonTk ma rację, zwiedzić to trzeba wszystko, bo wszystkie zabytki są bardzo imponujące. Ja co prawda zaczęłabym od tych związanych z Imperium Rzymskim, bo mam jakąś słabość do tego okresu, ale zaliczyć bym chciała wszystkie.

  2. Wszystkie atrakcje w Rzymie są warte zwiedzenia. Przeszkadzać może ciągły tłum i hałas no ale tak już cena jaką trzeba zapłacić za zwiedzanie Wiecznego Miasta. Trzeba tylko mieć spory zapas czasu albo zaplanować tam wakacje na kilka lat z rzędu 😀

Dodaj komentarz