Daj się oczarować Górom Świętokrzyskim

0
34
Góry Świętokrzyskie

Leżące w środkowej części województwa świętokrzyskiego Góry Świętokrzyskie to obok Sudetów najstarsze pasmo górskie w Polsce. Rejon ten staje się coraz bardziej popularny wśród turystów i nie ma się czemu dziwić. Liczne atrakcje czekające na gości przybywających w te strony sprawiają, że wizyta na pewno spełni ich oczekiwania i nikt nie będzie narzekał na nudę.

Zwiedzanie i wypoczynek

W Górach Świętokrzyskich znajduje się wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Należy do nich Łysica, czyli najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich wznoszący się 614 metrów nad poziom morza. Jest to teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego i roztacza się stąd piękny widok na całą okolicę. Dzika przyroda, liczne strumyki i piękne lasy pozwalają na relaks i wypoczynek. Można podziwiać tu również charakterystyczne dla tego regionu gołoborza, czyli rumowiska skalne powstające na skutek wietrzenia skał. Co ciekawe, miejscowa ludność przypisuje powstanie gołoborzy działaniom czarownic przybywających tu na sabaty. Kolejną atrakcją Gór Świętokrzyskich jest Święty Krzyż, zwany też Łysą Górą, i znajdujący się tu pobenedyktyński Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

W starych murach okalających klasztor dostrzec można piękną, późnobarokową bramę. Na Świętym Krzyżu swoją siedzibę ma również Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego, skąd wywodzi się nazwa szczytu i całych Gór Świętokrzyskich. Z myślą o turystach powstały platformy widokowe, dzięki którym podziwiać można przepiękny górski krajobraz. Będąc w Górach Świętokrzyskich, warto odwiedzić wioskę o nazwie Święta Katarzyna. Znajduje się tu Muzeum Minerałów i Skamieniałości, gdzie obejrzeć można ponad tysiąc okazów kamieni szlachetnych, skamieniałości i minerałów. Mieści się tu ponadto pracownia charakterystycznego dla Gór Świętokrzyskich krzemienia pasiastego, w której kamienie przygotowuje się na wystawę, do sprzedaży lub wyrabia się z nich piękną biżuterię. Na terenie Gór Świętokrzyskich znajduje się również wiele jaskiń. Do najsłynniejszej należy Jaskinia Raj, położona w pobliżu Chęcin, zachwycająca bogactwem i różnorodnością form naciekowych. Będąc tu, warto wybrać się także do Zamku Królewskiego w Chęcinach i Muzeum Wsi Kieleckiej.

Atrakcyjne szlaki turystyczne dla małych i dużych

Szlaki położone na terenie Gór Świętokrzyskich nie należą do wyczerpujących i nawet dzieci z przyjemnością podejmą się takiej górskiej wędrówki. Na wszystkich czekają za to widoki zapierające dech w piersiach. Przykładowo szlak zaczynający się przy źródle w miejscowości Święta Katarzyna prowadzący na Łysicę można pokonać nawet w ciągu godziny. Z kolei trasa przez Łysicę na Święty Krzyż to około czterech godzin wędrówki, ale raczej rekreacyjnej niż wyczynowej. Góry Świętokrzyskie to najniższe góry w Polsce, dzięki czemu polecane są całym rodzinom. Wycieczka z pewnością będzie przyjemna, a przy tym atrakcyjna i niezbyt męcząca.

Góry Świętokrzyskie zimą

W Góry Świętokrzyskie warto wybrać się również zimą. Prężnie działają tu bowiem ośrodki narciarskie. Jeden z największych znajduje się w miejscowości Krajno-Zagórze, a kolejne w Bodzętynie, Bałtowie, Tumlinie i Niestachowie, a także na terenie Kielc. Podobnie jak szlaki turystyczne, tak i wyciągi narciarskie nie wymagają specjalnych umiejętności i przygotowań, dzięki czemu polecane są szczególnie dzieciom oraz narciarzom zaczynającym przygodę ze zjeżdżaniem ze stoków. Wizyta na świętokrzyskich stokach gwarantuje świetną rozrywkę całej rodzinie.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez ekskluzywny hotel Bristol ze SPA.

Dodaj komentarz