Jak się przygotować do wycieczki w góry?

0
52

Planujesz wyjazd w góry? Jeśli to twoja pierwsza wycieczka w góry, musisz wiedzieć, jak się przygotować. Polskie góry są piękne, a ruch na świeżym powietrzu sprzyja naszemu zdrowiu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że góry potrafią być też niebezpieczne! Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i niechcianych przygód, należy się dobrze spakować i założyć odpowiednie ubranie. Poznajcie nasze wskazówki!

Wycieczka w góry – jak wybrać szlak?

Góry nie są przeznaczone tylko dla wysportowanych osób, które szczycą się świetną kondycją. Chodzić po górach może każdy, bez względu na wiek i formę. Kluczem jest wybór właściwego szlaku. Są krótsze i dłuższe trasy, mniej i bardziej strome, można zaplanować wycieczkę dopasowując ją do indywidualnych sił osób, które idą z nami. Sukcesem nie jest tylko zdobycie szczytu, trzeba jeszcze być w stanie z niego zejść.

„Bezwzględnie zabierzmy ze sobą papierową mapę turystyczną! Aplikacje w telefonie ułatwiają planowanie i mają wiele przydatnych funkcji, ale możemy stracić zasięg, komórka może też się rozładować. Przeliczmy dokładnie czas przejścia w obie strony i starajmy się nie wracać po zmierzchu. Schodzenie z gór w ciemnościach jest trudne dla doświadczonych osób, a co dopiero dla początkujących piechurów. Nie zapomnijmy też sprawdzić pogody! Jeśli ma padać lub co gorsza – przewiduje się burze – przełóżmy wycieczkę na inny dzień” – mówi nasz rozmówca z hotelu Borowy Dwór – Biznes, Spa & Fun na Podhalu.

Ubranie na każdą pogodę

Jak ubrać się w góry? Na pewno nie bierzmy przykładu z osób, które wybierają się na szczyt w klapkach lub sandałach! Jedynym właściwym obuwiem są nieprzemakalne buty za kostkę, z twardą podeszwą. Warto wcześniej je rozchodzić, aby uniknąć obtarć i odcisków. Może nie będzie nam tak wygodnie jak w trampkach, ale na pewno będzie bezpiecznie. Warto też nałożyć grubsze skarpety.

Poza dobrym obuwiem, zadbajmy o pozostałą garderobę. W góry powinniśmy ubierać się warstwowo i zależnie od temperatury, zdejmować lub nakładać bluzki, bluzy czy kurtki (oczywiście przeciwdeszczowe!). Przydadzą się także czapka, chusta i rękawiczki, pogoda w górach potrafi spłatać figla.

Co zapakować do plecaka?

Ważne jest nie tylko to, w co się ubierzemy, ale również to, co musimy ze sobą zabrać na wycieczkę w góry. Najwygodniejszy będzie plecak, do którego wkładamy:

 • krem z filtrem,
 • okulary przeciwsłoneczne,
 • apteczkę,
 • picie,
 • przekąski,
 • gotówkę,
 • dokumenty,
 • telefon,
 • mapę!
 • scyzoryk/nóż,
 • latarkę,
 • chusteczki.

Powyższa lista ma charakter poglądowy, możemy dołożyć do plecaka również inne rzeczy, których potrzebujemy. Nie powinniśmy jednak rezygnować z żadnej pozycji umieszczonej w tym spisie.

Odpoczynek po wycieczce w góry

Przygotowanie do wycieczki w góry obejmuje też znalezienie komfortowego noclegu, w którym będziemy mogli wypocząć i nabrać sił do kolejnych wypraw. Na Podhalu można znaleźć wiele obiektów oferujących atrakcyjne warunki wypoczynku. Zwracajmy uwagę na wyposażenie pokojów, kwestie wyżywienia i udogodnień dla dzieci, parking, jeśli poruszamy się samochodem oraz dogodną lokalizację, w pobliżu szlaków turystycznych. Planując wyjazd wcześniej, będziemy mogli liczyć na dogodne promocje. Już teraz zaplanuj swój urlop w górach!

Dodaj komentarz