Jak zmotywować pracowników do pracy?

1
51
Motywowanie pracowników do pracy

Można naprawdę lubić swoją pracę i cieszyć się z wykonywanego zajęcia, jednak od czasu do czasu dopada nas zniechęcenie.

Czasem jest ono wynikiem kłopotów ze zdrowiem, problemów rodzinnych czy też objawem wypalenia zawodowego. Niekiedy to okres przejściowy, trwający kilka dni. Innym razem ciągnąca się miesiącami sytuacja. Takie coś może przydarzyć się nawet doświadczonemu i bardzo dobremu pracownikowi. Może on pomimo swoich wysokich kompetencji, poczuć się przytłoczony swoją pracą. W okresie jesienno-zimowym poziom wydajności szczególnie spada. Ludzie są przygnębieni chociażby pogodą. Dlatego szefowie muszą wytężać nieustannie siły, by ukierunkować swoich pracowników w odpowiedni sposób. By wskazać im jakieś pozytywny wykonywanego zajęcia, by zachęcić ich do dalszego działania. Czasem taką zachętą może być jakaś premia. Jak jednak pokazują badania, pieniądze nie zawsze stają się dla nas motorem napędowym. Czasem wolimy dostać coś zupełnie innego zamiast ich. Co to może być?

Dziś dla pracowników szczególnie liczą się wyjazdy pracownicze. Momenty, gdy mogą naprawdę odpocząć. Czasem pracownika nie stać na jakiś wyjazd, być może nie ma również ani jednego dnia urlopu, który mógłby w taki sposób wykorzystać. Taki wyjazd dla niego staje się zatem świetną okazją do tego, by naładować pozytywnie baterie. Firmy zazwyczaj organizują takie wyjazdy w fajnych miejscach, z dużą ilością jedzenia i różnego rodzaju rozrywek. Wszystko jest organizowane przez biuro podróży, dlatego wybór co do docelowego miejsca pobytu, również jest ogromny. Dobrze jest w takiej sytuacji dać pracownikom możliwość wyboru, zasugerować się ich opiniami, gdzie chcieliby się udać.

Dobrym pomysłem w takim wypadku są również wyjazdy motywacyjne oraz wyjazdy integracyjne. Na wyjeździe motywacyjnym dobrze jest jednak zachować zdrowy balans pomiędzy motywowaniem przy pomocy jakiegoś kursu, a pomiędzy innym rodzajem rozrywki. Ma to bowiem służyć pracownikom, dlatego nie mogą oni ciągle siedzieć i słuchać podczas kursu, ponieważ nie poczują się uwolnieni ani na chwilę od pracy. Dobrze jest zatem te dwa rodzaje wyjazdów połączyć. Dać pracownikom porządną dawkę motywacji na kursie, ale również zdecydowanie postawić na dobrą rozrywkę.

1 KOMENTARZ

  1. Zazdroszczę tym którzy motywowani są do pracy przez wyjazdy firmowe i inne premie. Ale w sumie tak powinno być, jakbym pojechała na taki wyjazd integracyjny to z pewnością odnalazłabym nowe siły do pracy i nową motywację.

Dodaj komentarz