Łuk Triumfalny w Paryżu podczas wakacji

1
465

Łuk triumfalny w ParyżuBudowa tego obiektu została rozpoczęta w 1806 roku. Polecenie jego budowy wydał Napoleon. Koniec budowy nastąpił w 1836 roku. Łuk Triumfalny w Paryżu został zaprojektowany przez Jeana Francoisco Chalgrina, rzeźby na nim wykonał Francois Rude. Powstał on dla uczczenia wygranej Napoleona w bitwie pod Austerlitz. Znajduje się na placu Charlesa de Gaulle, nazywanym inaczej Placem Gwiazdy. W tym miejscu łączy się ze sobą aż 12 ulic wśród których znajdują się także Pola Elizejskie – najsłynniejsza chyba ulica jaką posiada Francja. Budowla ta ma kształt monumentalnej stojącej swobodnie bramy.
Obiekt ten wzorowany jest na klasycyzmie, jest jedno-arkadowym łukiem triumfalnym. Cała budowla jest wysoka na 51 metrów, a jej szerokość wynosi 44,8 metrów. Jest to obowiązkowy punkt do odwiedzenia dla wszystkich turystów na wakacjach w Paryżu. Na Łuku triumfalnym w Paryżu możemy oglądać cztery płaskorzeźby:

  • „Marsylianka” której inna nazwa to „Wymarsz ochotników” – 1792 roku wykonana została przez Francisco Rude w latach 1833 – 1835.
  • „Triumf 1810” – płaskorzeźba ta przedstawia napoleona ubranego w strój antyczny, który jest koronowany przez boginię zwycięstwa Victorię. Wykonana została przez Jana Pirre Cortota.
  • „Obrona Francji przed koalicją 1814” – wykonawcą jej był Antoine Etex.
  • „Pokój” – została wykonana również przez Antoine Etex.

Łuk Triumfalny Paryż - MarsyliankaNa środkowej części Łuku Triumfalnego przedstawiono wymarsz i powrót w chwale armii francuskiej. Zostały umieszczone tam także sceny z rożnych bitew w które zaangażowana była Francja.
Na tej budowli zostały wyryte nazwiska 386 wałczących oficerów napoleońskich, wśród których znajduje się siedmiu Polaków. Na pamiątkę zwyciężonych bitew umieszczono tam również nazwy pięciu miast.
Paryż posiada jednak również drugi łuk triumfalny, który jest nieco jest starszy – jego budowę rozpoczęto również w 1806 roku ale ukończono już w 1808 roku. Tak samo jak poprzedni został fundowany przez Napoleona a projektantami jego byli Charles Pericer i Pierre Fontaine, budowla ta była wzorowana na Łuku Konstantyna w Rzymie. Został zbudowany także na pamiątkę zwycięskich bitew Napoleona. W pierwszej wersji na jego szczycie znajdowały się cztery konie z fasady weneckiej bazyliki świętego Marka, jednak w 1815 roku zostały zwrócone. Na miejscu ich od tego czasu znajduje się kwadryga, której projektantem jest Francisco Bosio. Z obydwóch stron niej widnieją rzeźby zwycięstwa.
Łuk Triumfalny w ParyżuGłównym punktem tryumfu dla każdego odniesionego sukcesu w bitwach było przejście pod łukiem triumfalnym. Pierwszy łuk triumfalny wybudowano w starożytnym Rzymie, wzorowane były one na ozdobnych bramach wybudowanych przez Etrusków, czyli ludność która zamieszkiwała północną Italię w starożytności. Niektóre łuki triumfalne przetrwały stulecia i możemy je oglądać do dzisiaj, choć duża cześć z nich budowana była prowizorycznie w celu uczczenia jakiegoś wydarzenia. Francuski Łuk Triumfalny z pewnością warto zobaczyć podczas wyjazdu na wakacje.

1 KOMENTARZ

  1. Paryż i łuk triumfalny to piękne miejsca, warto pojechać do Francji i zobaczyć je chociaż raz w życiu! Swoją drogą, kiedyś to umieli uczcić wygraną 🙂

Dodaj komentarz