Luksor (Luxor) czyli wycieczka do starożytnego Egiptu

4
135
Dolina Królów w Luksorze

Nazwa Luksor, pisana często po angielsku Luxor pochodzi od arabskiego الأقص, el-Uksur. Jest to miasto leżące po prawej stronie Nilu, w Egipcie południowym. Miasto to leży w tym miejscu co część południowa dawnych Teb i jest oddzielona od północnej części (obecnie Karnak) kanałem. Niegdyś też nazywano to miasto w języku egipskim Ipet-resejet – „Harem Południowy”.
Tłumacząc dosłownie nazwę miasta otrzymalibyśmy „miasto pałaców”. Nazwa to ma pochodzić wg legendy od arabskich najeźdźców którzy atakując miasto w VII wieku pomylili liczne świątynie z pałacami.
W czasach swojej świetności, w Tebach mieszkało nawet 500 000 ludzi i był to okres największego rozkwitu Państwa Egipskiego.

Luksor stanowi jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych w Egipcie, chętnie odwiedzany przez turystów na wakacjach. Fakt ten zawdzięcza obecności wielu zabytków m.in. kompleks świątyń w Karnaku, świątynię Luksoru, liczne posągi, świątynie i krypty. Dzięki takiej mnogości pomników dawnej kultury Luksor ochrzczony został „miastem muzeów”. Dla turystów szukających możliwości obejrzenia dziedzictwa kultury egipskiej Luksor będzie stanowił świetną bazę – od 1979 roku jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Zabytki miasta możemy podzielić wg strony Nilu na której się znajdują. Na wschodnim brzegu znajdziemy: Świątynię Luksorską (Świątynię Narodzin), Świątynie w Karnaku oraz muzeum Luksorskie. Na zachodnim brzegu możemy się udać do Doliny Królów, Doliny Królowych, Świątyni Hatszepsut (więcej o niej przeczytasz w artykule „Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari„), Świątyni Seti I, obejrzeć Kolosy Memnona oraz Medinet Habu.

Luksor – ciekawe miejsca i zabytki warte obejrzenia podczas urlopu

Luksor – Dolina Królów

Dolina Królów w Luksorze to leżące w Tebach Zachodnich dwie doliny. W grobach kutych w skale w zachodniej części Doliny Królów, tzw. Dolinie Małp pochowani są władcy z XVIII dynastii, m.in. Amenhotep III i Ai II. Łącznie znaleziono w tej części Luksoru 64 grobowce i 20 nieukończonych konstrukcji. Część Wschodnia Doliny Królów w Luksorze, tzw. Bramy Królów, zawiera grobowce władcom z XVIII, XIX i XX dynastii oraz ich rodzinom. Niestety większość grobowców w Dolinie Królów w Luksorze została splądrowana, udało się odnaleźć tylko jeden w pełni zachowany pochówek obfitujący w zabytki, należący do faraona Tutenchamona – zabytki z tego grobowca są chyba najbogatszym źródłem wiedzy o kulturze starożytnego Egiptu.

Dolina Królów Luksor – mapa

Luksor – Hurghada

Kolejnym ciekawym miejscem położonym w pobliżu Luksoru jest Hurghada. Choć Hurghada rozpoczynała jako wioska brytyjskich poszukiwaczy ropy naftowej oraz osada rybacka to zmieniła się w jeden z największych ośrodków turystycznych w całym Egipcie. Znajdują się tu liczne hotele i ośrodki wypoczynkowe. Hurghada położona jest nad Morzem Czerwonym (nad zatoką Sueską) i praktycznie gwarantuje dobrą pogodę dla każdego turysty na urlopie. W Hurghadzie znajduje się też Międzynarodowy Port Lotniczy do którego latają liczne samoloty z Poznania, Krakowa czy Warszawy. Hurghada stanowi doskonałą bazę do wycieczek do Luksoru.

Hurghada Luksor – mapa

Luksor mapa czyli jak trafić do Luksoru?

Poniżej znajduje się mapa która pomoże Wam trafić do tego starożytnego miasta.

4 KOMENTARZE

  1. Hurghada w Luksorze to idealne miejsce na wakacje! Dla leniwych basen i drinki, dla aktywnych mnóstwo zabytków będących małymi i dużymi cudów świata na wyciągnięcie ręki. Super sprawa, polecam!

  2. Taka wycieczka do starożytnego Egiptu to naprawdę coś. Strasznie dużo komercji w Egipcie, wyciągania pieniędzy przez miejscowych ale te wszystkie zabytki, piramidy, cały Luksor, świątynia Hatszepsut – to wszystko wynagradza.
    @bylem_w_egipcie – drinki to można pić w miejscowym barze 😛 a tam nie warto, lepiej zwiedzać.

  3. Luksor i te wszystkie zabytki starożytnego Egiptu, które się tam znajdują potrafią przyprawić o zawrót głowy! Pomyśleć, że Egipcjanie tworzyli takie budowle kilka tysięcy lat temu na pustyni! Dolina Królów jest obowiązkowo do zwiedzenia.

  4. Starożytny Egipt to może nie najbardziej imponujące cywilizacja starożytna ale chyba najbliższa naszej kulturze, najbardziej popularna. Cieszę się, że miałem okazję zwiedzić Luksor i choć przez parę dni poczuć atmosferę tego miejsca, która jest nieziemska. Momentami jest dużo turystów, ale w końcu nic dziwnego, każdy chce to zobaczyć.

Dodaj komentarz