Meteora w Grecji czyli „klasztory zawieszone w niebie” – zwiedź na wakacjach!

4
185
Grecja Meteora

Meteora jest greckim określeniem klasztorów „zawieszonych w niebie”. Znajdują się one w Grecji w pobliżu miasteczka Kalambaka. Klasztory Meteora wybudowano w XIV wieku, poprzedzało je tworzenie się wspólnot religijnych na przełomie X i XI wieku zamieszkujących liczne skalne jaskinie.

Zespół tych klasztorów nazywany jest tak, ponieważ wybudowane są na skałach piaskowca, którego wysokość sięga do 540 m.n.p.m – określenie „zawieszone w niebie” jak najbardziej do nich pasuje. Klasztory Meteora wybudowano w tak niedostępnym miejscu aby w ówcześnie trwającej inwazji serbskiej na państwo bizantyjskie zapewniły one schronienie i bezpieczeństwo mnichom. Klasztory te są bardzo piękne, skały na których je wzniesiono tworzą ściany i wyglądają jakby wrastały w otoczenie.

Z tym miejscem związana jest legenda, która mówi że założyciel klasztoru, św. Atanazy, wzniósł się na skały na grzbiecie orła. Historia ta wydaje się dość nie prawdopodobna. Bardziej możliwe jest to, że aby dostać się na górę korzystano z pomocy zaprawionych we wspinaczce mieszkańców pobliskiej wioski.

W XVI wieku klasztory przeżywały złoty okres. Funkcjonowały w tym czasie aż 24 monastyry. Wiek później, czyli w XVII stuleciu przez spory które powstały miedzy opatami miejsce to zaczęło upadać. Powodem tych kłótni była walka o władze i dominację. Wzniesione budowle, zaczęły niszczeć i zmieniać się w ruinę gdyż solidność ich wykonania nie była najlepsza, podobnie zresztą jak sposób ich konserwacji.

Meteora Grecja mapa – jak trafić do klasztorów?

Poniższa mapa z pewnością ułatwi Tobie dotarcie do klasztoru Meteora w Grecji podczas wakacji. Korzystaj z mapy i odwiedź to magiczne miejsce na urlopie.

Klasztory Meteora i ich zwiedzanie

Do dziś jednak istnieje ich część i jest udostępniona do zwiedzania. Turyści mogą zwiedzić klasztor Wielki Meteor oraz XIV-wieczny kościół Przemienienia Pańskiego. W nim zwiedzający mogę podziwiać liczne zabytkowe freski i ikony. Kolejnym ciekawym miejscem  wartym zwiedzenia jest klasztor św. Stefana z przepięknym, rzeźbionym ikonostasem. Warty zwiedzania pośród klasztorów Meteora jest również klasztor św. Waldemara przy którym znajduje się duży ogród oraz urządzenie do wciągania na górę. W jego wnętrzu możemy odwiedzić bibliotekę.

Teraz tylko dwa ze znajdujących się tam klasztorów są obiektami życia religijnego. Jednym z nich jest klasztor św. Trójcy, a drugi św. Stefana. Pozostałe znajdujące się tam budowle zostały zmienione w muzea oraz inne zabytki historii, które można odwiedzić podczas wakacji.

Meteora zdjęcia – sprawdź je w naszej galerii!

Klasztory Meteora stanowią piękny, niezapomniany widok. Jeśli jeszcze tam nie byłeś lub chcesz przywołać wspomnienia z wakacji obejrzyj poniższe zdjęcia:

4 KOMENTARZE

  1. Byłem w Grecji i widziałem. Klasztory Meteora robią naprawdę niesamowite wrażenie i rzeczywiście wyglądają jak wiszące w chmurach. Zadziwiające jak Ci ludzie w XIV wieku stworzyli takie budowle, jak ten cały materiał budowlany wciągali na te piaskowe skały. Polecam Meteorę dla wszystkich przebywających w Grecji 🙂

  2. Te klasztory są chyba bardziej imponujące niż ruiny z Grecji starożytnej. Aż trudno sobie wyobrazić jak oni przenosili wszystkie te surowce i materiały budowlane na szczyty tych skał. Aż chciałoby się w Meteorach zamieszkać, gdyby nie ta mozolna wspinaczka aby wyjść rano po bułki 😀

Dodaj komentarz