Muzeum Egipskie w Kairze – odwiedź koniecznie na wakacjach!

0
263
Muzeum Egipskie Kair

Muzeum Egipskie w Kairze powstało w 1835 roku, znajduje się – zgodnie z nazwą – w stolicy Egiptu, potocznie nazywane jest muzeum starożytności – turyści przyjeżdżający na wakacje do Kairu powinni je obowiązkowo obejrzeć. Pierwsze zabytki jakie zgromadzono mieściły się w ogrodzie Azbakian, z czasem zostały przeniesione do budynku w cytadeli Saladyna. W 1857 roku powstało Muzeum Sztuki Egipskiej, jego założycielem był Mariette. Było ono pierwszym muzeum tego typu znajdujące się na Bliskim Wschodzie, to tutaj znalazły się eksponaty zgromadMuzeum Egipskie w Kairzezone do tego czasu. W 1880 roku przeniesiono je do przybudówki pałacu Ismaila Paszy w Gizie. W 1878 roku wylew Nilu spowodował zniszczenie kilku eksponatów. Po tym wydarzeniu podjęto decyzje o jego przeniesieniu, jednak plany te nie zostały zrealizowane i przez kolejne lata zabytki te oglądać można było w Bulak – dzielnicy Kairu. Z czasem gdy zgromadzone eksponaty zaczęły się nie mieścić w dotychczasowej siedzibie muzeum wicekról Egiptu oddał na nową jego siedzibę swa rezydencje w Gizie. Parę lat później postanowiono jednak wybudować nowy budynek, który będzie siedziba muzeum.

Muzeum Egipskie w Kairze – budowa

Projektantem budynku, w którym obecnie znajduje się muzeum był architekt Marcel Dourgnon. Projekt ten wybierano w ramach konkursu, to jednak projekt francuskiego architekta był najlepszy spośród wszystkich 73 złożonych ofert. Budowę Muzeum Egipskiego w Kairze rozpoczęto w styczniu 1897 roku, po 5 latach, 15 listopada 1902 roku zostało ono otwarte. Wszystkie eksponaty muzeum są poukładane w porządku Muzeum Egipskie Kair - eksponatchronologicznym, który odpowiada danym epokom. Z biegiem czasu kolekcja muzeum powiększała się i postanowiono zaadaptować piętro. W tym celu rozbudowano balkony, cześć pomieszczeń znajdujących się tam zajęła biblioteka a w pozostałych utworzono magazyny. W związku z wykopaliskami w czasie których znaleziono grobowiec Tutenchamona, nastąpiła konieczność zmiany układu ekspozycji w muzeum. Na zewnątrz utworzono ogród z fontanną otoczoną zabytkami w jego centralnej części. Obecnie na pierwszym piętrze budynku znajduje się sala z królewskimi mumiami.

W Muzeum Egipskim, podczas pobytu na wakacjach, możemy odwiedzić także galerię wielkich egiptologów. W październiku 2007 roku odbyła się tam uroczystość odsłonięcia popiersia Profesora Kazimierza Michałowskiego, a także otwarto wystawę na której można zobaczyć dorobek 70 lat starań polskich konserwatorów i archeologów nad Nilem.

Muzeum Egipskie w Kairze muzeum zostało okradzione i częściowo zdewastowane 28 stycznia 2011 roku. Zniszczenia te były dokonywane podczas zamieszek kilkakrotnie. Mimo tego to nadal świetne miejsce do odwiedzenia w wakacje.

Gdzie znajduje się Muzeum Egipskie w Kairze?

Poniższa mapka rozświetli wszystkie wątpliwości. Dokładny adres Muzeum to:
15 Meret Basha
Ismailia
Qasr an Nile
Kair
Egipt

Dodaj komentarz