Nurkowanie w Egipcie czyli pomysł na wakacje

0
176
Nurkowanie Egipt

Nurkowanie EgiptDo Egiptu na wakacje przyjeżdżają nurkowie z całego świata, ze względu na piękną rafę koralową, którą można podziwiać w Morzu Czerwonym na całym jego wybrzeżu. Nurkowie mogą tutaj korzystać ze wspaniałych warunków: piękna pogoda przez cały rok, duża liczba hoteli oraz centra nurkowe znajdujące się na całym wybrzeżu. Nurkowania może nauczyć się praktycznie każdy, nawet podczas krótkich wakacji. Na początku będziecie podziwiać fantastyczne widoki znajdując się pod powierzchnią wody z maską, płetwami i rurką do pływania, z czasem jednak nabierzecie większej praktyki i rozwiniecie wasze umiejętności. Nurkowanie często przeradza się w pasje i ulubiony sposób na spędzanie czasu wolnego. Istnieje także możliwość wykupienia kursu w wybranej bazie nurkowej i pod okiem instruktora nurkowania w głębszych wodach. Egipt jest rajem dla zaawansowanych nurków, mogą oni podziwiać tutaj zarówno zatopione wraki jak i delfiny oraz ogromne ławice ryb. Widoczność pod powierzchnią wody jest doskonała dzięki wysokiemu zasoleniu wody.

Nurkowanie dla początkujących – pomysł na wakacje

Wypłynięcie na rejs jest zazwyczaj około godziny dziewiątej rano, wczesnemu rozpoczynaniu zabawy sprzyja pogoda, która w Egipcie jest piękna przez cały rok. Zanim dostaniemy pozwolenie na nurkowanie musimy przejść podstawowe szkolenie. To na nim dowiemy się jak należy posługiwać się automatem oddechowych oraz poznamy podstawowe zasady bezpieczeństwa. W ramach takiego kursu zanurkujemy dwa razy, w dwóch innych miejscach. Pod wodą spędzimy około 40 minut w towarzystwie instruktora. W cenę takiego kursu jest wliczony sprzęt nurkowy oraz lunch podczas rejsu. Będąc w Egipcie na wakacjach warto skorzystać z tej atrakcji – na pewno pięknych widoków będzie dużo.

Snorkeling

Jest sposobem na nurkowanie dla tych, którzy nie chcą zaczynać jeszcze przygody z nurkowaniem z butlą. Rejsy tego typu są organizowane w okolice płytkich raf koralowych, w tych miejscach mamy możliwość podziwiania podwodnego świata jedynie spod powierzchni wody. Naszym wyposażeniem są tylko płetwy, maska oraz fajka do nurkowania.

Nurkowanie dla zaawansowanych

Nurkowanie w EgipcieJeżeli jesteś doświadczonym nurkiem to w egipskiej części Morza Czerwonego czekają na ciebie nieograniczone możliwości. Doświadczony nurek może już z plaży rozpoczynać nurkowanie a także korzystać z rejsów statkiem i wypłynąć na rafy koralowe. Dla ludzi z doświadczeniem możliwe jest również wykupienie kilkudniowych pakietów nurkowych, w takie rejsy wypływamy w najciekawsze miejsca wg przewodników lub wg własnego życzenia. Nurkowie zaawansowani mają możliwość nurkowania w Parkach Narodowych takich jak: Ras Muhammad, Ras Abu Dżallum czy Sharm el-Naga. Kolejną propozycja jest nurkowanie safari, polega ono na tym że wypływamy w kilkudniowy rejs statkiem po Morzu Czerwonym i odwiedzamy takie miejsca, których nie możemy zobaczyć wypływając na wycieczki jednodniowe. Jest to idealna propozycja na wakacje.

Najlepsze miejsca do nurkowania

 1. Blue Hole
  W miejscu tym możemy nurkować zarówno z maską, fajką jak i w pełnym oprzyrządowaniu. Tutaj możemy zobaczyć wiele gatunków koralowców jak również ryb. Znajduje się ono kilka kilometrów na północ od kurortu zwanego Dahab.
 2. Canyon
  Mijamy go w drodze do Blue Hole, w tym miejscu rafa jest bogata w różnorakie żyjątka. To tutaj mamy możliwość zobaczenia małych muren, skorpen a także błazenek. Miejsce to jest nazywane przez pasjonatów nurkowania Akwarium.
 3. Abu Helal
  To właśnie w pobliżu Dahab na głębokości 40 metrów znajduje się przepiękna rafa koralowa. Miejsce to jest niezwykłe dzięki zróżnicowanej ścianie koralowego kanionu z dużą liczbą przepięknych jaskiń.
 4. Islands
  Również w pobliżu Dahab znajduje się kolejna rafa, w której możemy zobaczyć niezwykły labirynt koralowców z dużą liczbą ryb a nawet czasem można spotkać tam żółwia morskiego. Miejsce to jest dostępne z brzegu, znajduje się na niedużej głębokości przez co jest tam bardzo dobra widoczność.
 5. Kraniec Road Reef
  Miejsce to znajduje się w innej lokalizacji niż poprzednie bo na północ od Sharm el-Sheikh, wybrzeże Nabq. Możemy tam zobaczyc podwodna wyspę z koralowców, znajduje się ona na głębokości 10 – 15 metrów a jej szczyt jest już 3 metry pod powierzchnią wody. To tutaj mamy możliwości do uprawiania snorkelingu i oglądania różnokolorowych ryb i pięknych koralowców.
 6. Obserwatorium rekinów
  W Parku Narodowym Ras Mohamed mamy możliwość podziwiania dużych drapieżników, w tym rekinów. Tutaj właśnie występuje pionowa ściana koralowców nazywana ścianą Mohameda która tak przyciąga te osobniki.
 7. Ras Ghoziani
  Jest to kolejne wyjątkowe miejsce znajdujące się również w Parku Narodowym Ras Mohamed, dokładniej na południowym krańcu połysku Synaj. W tym miejscu silne prądy gromadzą duża ilość planktonu, która bardzo dobrze wpływa na rozwój rafy koralowej oraz przyciąga ogromne ławice ryb zarówno rafowych jak i pelagicznych.
 8. Carless Reef
  Miejsce to położone jest około pięciu kilometrów na północ od Giftun Island. Tutaj możemy podziwiać mureny a także karanksy i rekiny.
 9. Green Hole
  Rafa ta położona jest ponad 50 km na północ od Quseir. Aby podziwiać tą rafę nurkowanie rozpoczynamy z brzegu. W ty miejscu możemy zobaczyć delfiny, płaszczki i wiele innych stworzeń żyjących na rafach.
 10. Beith Goha
  Jest to wyjątkowe miejsce bo tutaj, pod woda, mamy możliwość podziwiania dużej liczby gatunków koralowców. Miejsce to znajduje się 20 km na północ od Quseir.
 11. Sirena Beach Home Reff
  Na samym brzegu, przed hotelem Mövenpick w Quseir możemy oglądać kolejna rafę, na której zobaczymy wiele gatunków ryb oraz koralowców. Często można spotkać wielkie ławice tuńczyków a także pływające samotnie wargacze garbogłowe.

Dodaj komentarz