Piramida Cheopsa w Gizie na wakacje

1
185
Piramida Cheopsa w Gizie Egipt

Piramida Cheopsa w Gizie EgiptPiramida Cheopsa w Gizie czyli Wielka Piramida znajduje się w Gizie, blisko stolicy Egiptu – Kairu. Jest to najlepiej zachowana budowla spośród słynnych Siedmiu Cudów Świata. Teoria naukowa która ma obecnie najwięcej zwolenników sugeruje, że piramida powstała ok. 2560 r. p.n.e. wg projektu Hemona i stanowi miejsce pochówku faraona Egiptu Cheopsa (Chufu). Piramida ta jest częścią nekropolii memfickiej i wraz ze stojącymi obok piramidami Chefrena oraz Mykerinosa stanowią wizytówkę Egiptu. W pobliżu znajduje się równie słynny pomnik sfinksa. Piramida Cheopsa zrobiła tak ogromne wrażenie na grekach że zaliczyli ją w poczet Cudów Świata.

Piramida Cheopsa w Gizie – opis

Teren na którym postawiona ten grobowiec został doskonale zniwelowany (różnice poziomu nie przekraczają 2 cm)  a jej boki wyznaczają idealnie cztery strony świata. Budulec z której została wykonana to wielkie bloki kamienne ważące do 2,5 tony do nawet 15 ton. Takich bloków zostało użytych aż 2,3 miliona! Czyni to piramidę Cheopsa najcięższą budowlą świata ważącą ponad 6 milionów ton. Fasadę piramidy stanowiło lico wapienne wydobywane w Tura, jednak do współczesnych czasów dotrwało tylko w pojedynczych miejscach na najniższym poziomie. Po wybudowaniu budowla liczyła 146,59m jednak poprzez ścięty wierzchołek zmalała do 138,75 m co i tak jest wynikiem imponującym.

1 KOMENTARZ

  1. Piramida Cheopca w Gizie rzeczywiście robi wrażenie swoim rozmiarem. Pomyśleć, że tyle tysięcy lat temu ludzie potrafili już stawiać takie budowle, które przetrzymały tyle czasu a teraz nie możemy zbudować nawet porządnej drogi która przetrwa zimę. Tak czy inaczej polecam Egipt na wakacje.

Dodaj komentarz