Piramida Dżesera (Dżosera) w Sakkarze – zwiedź podczas urlopu

0
423
Piramida Dżesera Sakkara

Piramida Dżesera SakkaraPiramida Dżesera (Dżosera) to ogromna budowla. Była ona centrum wielkiego, liczącego 15 hektarów kompleksu grobowego. Zbudowany on został na planie prostokąta a w jego skład wchodziły liczne obiekty kultowe oraz otaczający całość mur o wysokości 10 metrów. Niewiele z nich możemy oglądać dzisiaj, pozostała jedynie piramida oraz pozostałości bramy z imponującymi kolumnami. Całość tego obiektu była otoczona wapiennym murem. Odwiedzając to miejsce podczas wakacji wkraczamy w świat sprzed pięciu tysięcy lat.

Większość turystów jeżdżących tu na wakacje, na początek swojej wycieczki odwiedza najsłynniejsze grobowce świata, czyli piramidy w Gizie. Piramidy te są częściej odwiedzane przez ludzi na wakacjach ponieważ są bardziej znane, jednak tak naprawdę Sakkara dała początek tym budowlom, to ona powstała pierwsza.

Piramida króla Dżesera ta jest najstarsza spośród wszystkich, zbudowana została około 2700 lat p.n.e., była ona grobowcem pierwszego władcy III dynastii. Jej nazwa pochodzi właśnie od jego imienia – Neczerichet, nazywany był również faraonem Dżeserem czyli świętym. Budowla ta jest inna niż pozostałe znajdujące się w Egipcie. Jest to jedyna piramida schodkowa w Egipcie a także najprawdopodobniej pierwsza monumentalna budowla na świecie, która powstała z kamienia.

Piramida ta została wzniesiona na podstawie prostokąta o wymiarach 123 na 109 metrów, a wysokość jej wynosi 62 metry. We wnętrzu znajduje się komora grobowa oraz kilka galerii, do których prowadzi 28–metrowy szyb. Wstęp do wnętrza jej jest możliwy tylko poprzez zbudowane później wejście, ponieważ pierwotne zostało zablokowane.  Jednak musimy wiedzieć, że aby zostać wpuszczonym do środka potrzebna nam zgoda Egipskiej Służby Starożytności.

Piramida faraona Dżesera Sakkara powstała poprzez wielokrotne rozbudowywanie dużo mniejszej budowli o płaskim dachu, którą była prawdopodobnie mastaba. Mastaba jest także grobowcem który składał się z części nadziemnej i podziemnej w której znajdowała się komora grobowa. Najistotniejszą różnicą jest to, że mastaba posiadała płaski dach. W trakcie rozbudowy ilość stopni się zwiększała. W początkowej fazie miała tylko cztery a z czasem powstało ich sześć.

Piramida Dżesera w SakkarzeOdwiedzając piramidę faraona Dżesera w Sakkarze możemy podziwiać geniusz mieszkańców Egiptu sprzed prawie 5000 lat. Współczesny wygląd piramidy odbiega znacznie jednak od tej sprzed 5000 lat. Nie możemy zauważyć tutaj gładkich kamiennych okładzin ale nadal budowla stwarza imponujące wrażenie. Twórcą piramidy był genialny architekt Imhotep, przez swoje osiągnięcia został pośmiertnie ogłoszony bóstwem i czczony jako patron nauk.

To tutaj znajduje się jeden z większych i ważniejszych cmentarzy w Egipcie – warto go zwiedzić podczas wakacji. Leży on na pustynnej równinie oddalonej o dwa kilometry na zachód od stolicy Memfis. Jest około 7 kilometrów długi i 1,5 kilometra szeroki, zajmuje więc ogromny obszar. Możemy na nim znaleźć groby królów i notabli Starego Państwa. Z pozostałości odnalezionych tam grobów wywnioskowano, że było one używane przez ponad 3000 lat jednak nie jest to pewne, ponieważ nie wszystkie groby zostały odnalezione.

Dodaj komentarz