Półwysep i Góra Synaj podczas urlopu

0
319
Góra Synaj przy zachodzie słońca

Półwysep Synaj to miejsce samych kontrastów. Na wybrzeżach mieszczą się liczne hotele w których ogrodach podziwiać bujną zieleń oraz bogactwo kwiatów i roślin, a turyści beztrosko spędzają wakacje. Warta podziwu jest przepiękna rafa koralowa której uroda jest porównywalna z australijską Wielką Rafą. Płetwonurkowie którzy znają Morze Czerwone nazywają je „korytarzem cudów” ze względu na jego bogactwo, Góra Synajnaturalne i przepiękne rafy koralowe. Półwysep Synaj to niezwykłe miejsce, są to również pustynie których różnorodność form potrafi zaskoczyć niejednego turystę. Przepięknym widokiem jest zachód słońca. Gdy słońce znika za horyzontem. pozostawiając resztki światła, skały mienią się wszystkimi odcieniami żółci, brązu i czerwieni. Jednak to nie wygląd i bogactwa krajobrazu przesadziły o znaczeniu tej krainy znajdującej się między Afryka a Azją. Niezwykle ważne jest położenie tej krainy, to tutaj biegły szlaki handlowe. Główne drogi na półwyspie są dawnymi szlakami handlowymi. Jeden z nich ciągnął się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, dawniej był on nazywany Wojenną Drogą Horusa, ta droga była szlakiem północnym. Szlak południowy nazywany był Drogą Pielgrzymów i prowadził z Suezu do Eilatu. Szlakiem tym przez długi czas muzułmanie podążali do Mekki.

Klasztor św. KatarzynyTo właśnie tutaj na Górze Synaj Mojżesz otrzymał kamienne tablice z dziesięcioma przykazaniami. W teraźniejszych czasach na górę ta wędrują pielgrzymki aby móc oglądać przepiękny wschód słońca. W dolinie Wadi Deir mieści się klasztor św. Katarzyny, jest on najstarszym klasztorem na świecie, który bez przerwy jest zamieszkiwany. Dawniej to miejsce było celem wielu pielgrzymek. Przed IV wiekiem została wzniesiona kaplica Krzewu Gorejącego przez bizantyjską cesarzową Helenę, co było powodem dla częstych pielgrzymek.

Na Górze Synaj rośnie jedyny na świecie Gorejący Krzew, mimo tego że w tym miejscu nie ma nic innego oprócz kamienia to tylko te warunki mu odpowiadają. Można tak powiedzieć z całą pewnością ponieważ już nie raz próbowano przenieść jego gałązki w różne miejsca na ziemi co zawsze kończyło się niepowodzeniem. Gorejący krzew dostępny jest dla pielgrzymów i turystów na wakacjach, więc warto go obejrzeć.

Gdzie znajduje się Synaj?

Pytanie jest dość retoryczne, zasadniczo jest to cały półwysep, więc trudno o dokładny adres. Lokalizację Półwyspu Synajskiego pokazuje poniższa mapa:

Dodaj komentarz