Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari

3
161
Rzeżby w świątyni Hatszepsut zdjęcia

Deir el-Bahari lub Dajr al-Bahri (z arabskiego دير البحري, oznacza to dokładnie „Klasztor Północny”) to stanowisko archeologiczne w Górnym Egipcie, po zachodniej stronie Nilu.

Naprzeciw Deir el-Bahari leży Karnak, a ono samo znajduje się w olbrzymim skalnym zakolu powstałym dzięki urwisku płaskowyżu Pustyni Libijskiej. Na południe od tego miejsca leży Góra Północna – najważniejsza spośród gór tebańskich. Miejsce to należy do wyjątkowo suchych i upalnych. Do najbardziej spektakularnych zabytków Deir el-Bahari należy świątynia Hatszepsut, którą koniecznie trzeba odwiedzić podczas wypoczynku wakacyjnego w Egipcie.

Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari

Postać Hatszepsut jest naprawdę wyjątkowa. Ta kobieta-faraon rządziła Egiptem 3 500 lat temu. Sam fakt, że kobieta piastowała to stanowisko budzi duże zaskoczenie. Niewiele jednak brakowało aby Hatszepsut zapoczątkowała żeńską linię faraonów Egiptu. Gdyby nie przedwczesna śmierć jej dwóch córek z pewnością osadziłaby je na tronie. Kobieta-faraon przełamywała konwenanse także na innych polach – kazała używać ciemnoczerwonej farby do malowania swoich wizerunków, gdzie kolor ten był zarezerwowany dla wizerunków postaci męskich. Nosiła doklejaną brodę, wielokrotnie prowadziła swoje armie do walki. Lata jej panowania jako faraona są uznane za wyjątkowe udane i pomyślne w dziejach Egiptu.

Świątynia Hatszepsut w Luksorze

Zwiedzający, przyjeżdżający na wakacje do Egiptu powinni obejrzeć świątynię Hatszepsut czyli świątynie Milionów Lat. Jest to obiekt niezwykły, świadectwo potęgi i deklaracja Hatszepsut potwierdzająca, że panuje z woli bogów. Świątynia Hatszepsut w Luksorze zaprojektowana była z niezwykłym rozmachem i miała przewyższać inne budowle w Egipcie pod każdym względem. Grobowiec Hatszepsut – bowiem było to miejsce gdzie miała spocząć – spełnił pokładane w nim oczekiwania. Większość świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari wykuto w skalnej ścianie, stosując szereg niespotykanych do tamtej pory rozwiązań architektonicznych.

Świątynia Hatszepsut w Egipcie

Grobowiec Hatszepsut składa się z 3 tarasów. Do najniższego tarasu świątyni turyści mogą dojść drogą liczącą kilometr ozdobioną posągami sfinksów oraz obeliskami. Na kolejne tarasy można wejść przy użyciu ramp ozdobionych rzeźbami sokołów. Drugi taras ozdobiony jest reliefami, przedstawiającymi sceny z życia Hatszepsut. Na najwyższym tarasie mieści się dziedziniec z wejściami do Komór Odrodzenia Hatszepsut oraz Totmesa I – jej ojca.

Świątynia Hatszepsut – ciekawostki

Ciekawostka nr 1

Twórcą świątyni Hatszepsut był Senenmut – oprócz tego był także wychowawcą dzieci kobiety-faraona, oraz… jej kochankiem.

Ciekawostka nr 2

Senenmut – twórca świątyni Milionów Lat – stworzył swój grobowiec pod jej dziedzińcem. Nie doczekał jednak pochówku w nim. Na kilka lat przed swoją śmiercią popadł w niełaskę Hatszepsut, być może przez nadmierną pychę i arogancję.

Ciekawostka nr 3

Następca Hatszepsut, jej pasierb, Totmes III, po uzyskaniu władzy nakazał usunięcie jej wizerunku (oraz jej kochanka Senenmuta) ze wszystkich grobowców oraz budowli w kraju. Czym spowodowany był ten czyn nie wiadomo.

Ciekawostka nr 4

Po francusku świątynia Hatszepsut nazywana jest „Dżeser-Dżeseru” czyli Najwspanialsza ze Wspaniałych. Grobowiec Hatszepsut jest uznawany za jeden z największych zabytków Egiptu.

Świątynia Hatszepsut w Egipcie – zdjęcia

Szukasz ciekawych zdjęć świątyni Hatszepsut w Egipcie? Sprawdź naszą galerię zdjęć grobowca Hatszepsut:

Świątynia Milionów Lat – gdzie się znajduje?

Dla wszystkich turystów poszukujących świątyni Hatszepsut podczas wakacyjnego zwiedzania polecamy poniższą mapę:

3 KOMENTARZE

  1. Świątynie Hatszepsut to koniecznie muszę zwiedzić, w końcu to feministka ze starożytnego Egiptu, być może pierwsza w dziejach 😀 Te rzeźby sokołów dookoła świątyni są naprawdę super. Jak pojadę do Egiptu to na pewno odwiedzę świątynię Hatszepsut.

  2. Ciekawe cóż Hatszepsut musiała zrobić żeby chciano wymazać jej imię zewsząd. I to jeszcze chciał zrobić jej własny syn… Oj faraonowie nie mieli chyba zdrowych relacji w rodzinie 😀 Tak czy inaczej Hatszepsut swój grobowiec zrobiła godny, ojj godny…

  3. Luksor jest świetny, a szczególnie ta Świątynia. Wielka, z rozmachem, z piękną drogą prowadzącą do niej. Robi naprawdę super wrażenie. Byłem w tym roku na urlopie w Egipcie i bardzo sobie chwalę. Robi nawet większe wrażenie niż Piramidy, które choć wielkie to są wg mnie przereklamowane.

Dodaj komentarz