Wielki Sfinks i Giza, Egipt – cel wszystkich na wakacjach!

0
397
Wielki Sfinks Giza

Co to jest Wielki Sfinks?

Wielki Sfinks w Gizie

Wielki Sfinks w Gizie jest największym posągiem na świecie wykutym w jednej bryle skalnej, ma on 57 metry długości, 6 metrów szerokości i 20 metrów wysokości. Przedstawia on leżącego lwa z ludzką twarzą. Głowa ta jest prawdopodobnie podobizną faraona Chefrena. W czasach istnienia posągu był on już wielokrotnie zasypywany przez piasek a następnie odkopywany.

Sfinks w Gizie – legendy

Pierwotnie Sfinks posiadał głowę lwa, z czasem jednak jeden z władców nakazał przerobić ja na swoja podobiznę. Na to, że została ona zmieniona wskazuje między innymi to, że jest mniej zniszczona od pozostałej części posagu. Jest ona również nieproporcjonalna, zbyt mała w porównaniu z całą resztą Sfinksa.

Druga teoria mówi, że pierwotnie był on szakalem. Anubis był bogiem z głową szakala, a dla Egipcjan jest on strażnikiem umarłych. Bardziej prawdopodobną jest więc ta wersja, zwłaszcza patrząc na to, że znajduje on się przy nekropoli. Patrząc na pozostałą cześć posągu nie możliwe jest rozpoznanie jakie zwierzę przedstawia, ponieważ jest ona tak zniszczona. W czasie odrestaurowywania przyjęto, że łapy tego posagu są łapami lwa.

Historia mówi że faraon Egiptu Totmes IV ustawił miedzy łapami egipskiego Sfinksa kamienną płytę, w której opisał swa przygodę dostania się na tron. Pewnego razu gdy odpoczywał w cieniu Sfinksa, miał sen, w którym dostał od Sfinksa z Gizy obietnicę że znajdzie się na tronie jeżeli go wykopie z pod piasku. Tak więc uczynił a gdy już został władcą umieścił tam tablice z tą historią.

Sfinks w GizieW średniowieczu powstało wiele historii związanych z tym posągiem. Pierwsza z nich mówiła o obietnicy Wielkiego Sfinksa, którą złożył we śnie pewnemu biednemu człowiekowi. Mówiła ona o tym, że człowiek ten znajdzie duży skarb w uchu Sfinksa w Gizie. Pewnego dnia wyruszył on by odnaleźć ten skarb lecz został przyłapany przez strażnika. Gdy ten usłyszał jego historię sam chciał odnaleźć skarb. Zamiast bogactwa odnalazł jadowitą kobrę, która go ukąsiła i spadł. Biedak zabrał jego zbroje i konia po czym wrócił do domu.

Kolejna historia ze średniowiecza mówi o innym biedaku który znalazł kartę Księgi Zaklęć, gdzie opisywany był sposób składania ofiary Sfinksowi. Według niej, jeśli właściwie wykonano instrukcję na języku Sfinksa miała pojawić się złoty dinar – bardzo cenna moneta. Była ona wyjątkowa, ponieważ potrafiła równoważyć ze sobą monety umieszczonej po drugiej stronie szali wagi.

W 1378 roku twarz i oczy Sfinksa zostały uszkodzone przez jednego z szejków – Sajim al-Dahra. Inny szejk postanowił rzeźbę chronić i wywieźć zalegające na niej hałdy piasku na sąsiednia wioskę. Jednak mieszkańcom nie spodobało się to, więc zemścili się na Wielkim Sfinksie.

Do innych ciekawostek W XVI wieku kronikarz As – Safadi wyjaśnił w jaki sposób powstał Sfinks (za jego życia Sfinks w Gizie znajdował się pod hałdami piachu, zakopany aż po głowę). Cytując jego słowa: „na wierzchołku piramidy Cheopsa miał stać wielki idol słoneczny, który został stamtąd zmyty wodami potopu. Spadł on i rozbił się tak, że została tylko jego głowa stercząca z piasku poniżej piramid.”

W maju 1998 roku zakończono prace konserwatorskie przy posagu, podczas dziesięcioletniej renowacji zużyto ponad 12 tysięcy kamiennych bloków. Prac tych jednak nie prowadzono w związku z renowacją twarzy Sfinksa. Projekt ten został rozpoczęty przez Prezydenta Mubaraka a realizatorem jego był Zahi Hawassa.

Do dzisiaj Giza i stojący w niej Sfinks Egipt stanowi cel niemalże pielgrzymek licznych rzesz turystów podczas wakacji, chcących podziwiać jego majestat. Stanowi on również nieustającą inspirację dla badaczy, którzy nadal chcą odkrywać kolejne tajemnice. W październiku 2017 roku dwóch badaczy – Malcolm Hutton and Gerry Cannon – ogłosiło teorię, wg której Wielki Sfinks w Egipcie jest tak naprawdę wejściem do podziemnego „miasta” – kompleksu tuneli i komnat (więcej tutaj). Czy jest to prawdą? Ze względu na zasypane bądź zalane komory nieprędko się to wyjaśni, a Wielki Sfinks nadal będzie dostarczał inspiracji dla archeologów.

Gdzie znajduje się Wielki Sfinks?

Oczywiście Sfinks znajduje się w Gizie, w Egipcie. W trafieniu do tego miejsca pomoże mapa:

Dodaj komentarz