Wieża Eiffla w Paryżu – zobacz na wakacjach!

8
286
Wieża Eiffla w Paryżu

Najpopularniejszy obiekt architektoniczny Paryża to symbol Francji, a zarazem najwyższa budowla w Paryżu i piąta co do wysokości w kraju. Nazywana jest „Żelazną Damą”.

Kiedy powstała Wieża Eiffla? Krótka historia Wieży Eiffla.

Wieża Eiffla została postawiona w niewielkiej odległości od Sekwany. Historia Wieży Eiffla rozpoczyna się w Paryżu, gdzie została wybudowana roku z okazji paryskiej Wystawy Światowej. Wieża Eiffla powstała w 1889 r. po to, aby ukazywać na jak wysokim poziomie jest wiedza inżynierska oraz możliwości techniczne epoki przez co została symbolem potęgi gospodarczej i naukowo–technicznej Francji w tamtych czasach. Aby budowla nie została rozebrana, a jej historia zakończona, co miało zostać uczynione po 20 latach, jej konstruktor Gustaw Eiffel postanowił przekazać ją nauce. W tym celu stworzył na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Po przeprowadzeniu serii udanych eksperymentów za pomocą zamontowanego na szczycie telegrafu bez drutów wieża Eiffla została ocalona. W czasie pierwszej wojny światowej była łącznikiem pomiędzy Paryżem a posterunkami wojskowymi na granicy z Niemcami. Budowla ta z czasem stała się największą atrakcją turystyczną Paryża. Jest ona ważnym punktem wycieczki dla zakochanych oraz wszelkich innych odwiedzających.

Ile metrów ma Wieża Eiffla?

Konstrukcja wieży Eiffla jest z kutego żelaza, wraz z upływem lat wysokość jej się zmieniała kilkukrotnie, powodem tego była zamontowana na wieży antena.

Wysokość Wieży Eiffla w kolejnych latach:

 • 1889 – wysokość Wieży Eiffla do zamocowanej na szycie flagi wynosiła 312,27 metrów.
 • 1991 – Wieża Eiffla ma już 317,96 metry z racji instalacji anteny.
 • 1994 – wysokość Wieży Eiffla wraz z anteną wynosiła już 318,70 metrów.
 • 2000 – Wieża Eiffla zaczęła mierzyć, wraz z zamocowaną anteną, 324,00 metry czyli tyle co 81 pięter w zwykłym budynku.

W trakcie budowy na wieży wygrawerowano nazwiska 72 uczonych tamtych czasów, byli nimi inżynierowie, matematycy i inni naukowcy

Ile waży Wieża Eiffla?

Z pewnością należy się spodziewać, że waga takiej budowli, w końcu jednej z najwyższej we Francji będzie imponująca. Odpowiedź na pytanie ile waży Wieża Eiffla to imponujące 10 000 ton (około). Ciężar ten jest tak duży, że nacisk wywierany przez Wieżę Eiffla w Paryżu to 4,5 tony/m2 co przy tak wielkiej budowli jest wynikiem bardzo niskim.

Z czego zbudowana jest Wieża Eiffla?

Plan Wieży EifflaWieża Eiffla jest zbudowana z żelaza. Budulcem było konkretnie tzw. żelazo kuwne czyli żelazo poddane procesowi pudlarskiemu. Inne nazwy materiału z którego zbudowana jest Wieża Eiffla to stal zgrzewna, żelazo kute bądź czyste żelazo. W tamtym czasie dostępna była już stal podobna do tej używanej dziś, jednak do budowy Wieży Eiffla wykorzystano materiał gorszy czyli żelazo kuwne. Wpływ na to z czego zbudowane jest Wieża Eiffla miały na to cena surowca oraz doświadczenia Gustava Eiffla w pracy z tym materiałem.

Zobacz film pokazujący piękno Wieży Eiffla we Francji

Ile pięter ma Wieża Eiffla?

Choć Wieża Eiffla to jeden z wyższych budynków we Francji to ma jednak zaskakująco małą liczbę pięter czy też raczej poziomów. Wieża Eiffla liczy jedynie 3 piętra (poziomy). Są one umieszczone na 57, 115 oraz 276 metrze.

Piętro (poziom) pierwsze

Najwięcej przestrzeni na tym piętrze zajmują tarasy widokowe. Są tu również prezentowane informacje o Wieży Eiffla na planszach i ekranach dotykowych. Znaleźć też tu można wystawę o historii tego miejsca, restauracja i pokój Gustava Eiffela. Dodatkową atrakcją na pierwszym piętrze jest szklana podłoga, która pozwala z innej perspektywy spojrzeć na wysokość paryskiej Wieży Eiffla.

Piętro (poziom) drugie

Na drugim piętrze Wieży Eiffla zwiedzający ją podczas wakacji turysta może odnaleźć restaurację i bufet, a także piękne widoki na stolicę Francji – Paryż.

Piętro (poziom) trzecie

Na trzecim poziomie konstrukcji jest miejsce gdzie znajdował się gabinet twórcy Wieży – Gustava Eiffla. Jest tu także bar, gdzie turyści mogą wypić szampana. Z tego ostatniego, najwyższego piętra Wieży Eiffla widok rozciąga się na 65 km!

Ile schodów ma Wieża Eiffla?

Schody na Wieżę EifflaChoć obecnie na szczyt Wieży Eiffla w Paryżu można dostać się windą, to jednak cały czas funkcjonują schody. Ilość schodów jakie należy pokonać aby dostać się na szczyt Wieży to 1665 stopni. Przeciętny turysta może pokonać ich jednak tylko 704 – na trzeci i najwyższy poziom Wieży Eiffla dostać się można jedynie Windą – schody są zamknięte dla odwiedzających.

Spacer schodami na drugi poziom Wieży Eiffla ma jedną niepodważalną zaletę – jest tańszy o kilka Euro od wjazdu windą.

Wieża Eiffla nocą

Wieża Eiffla w Paryżu została poddana rekonstrukcji, która trwała w latach 1980 – 1985, przez co waga budowli zmniejszyła się o 34 tony. W tym czasie zamontowano oświetlenie wieży, które składa się z 352 reflektorów, każdy o mocy 1000 W – dzięki temu zabiegowi Wieża Eiffla nocą to niezapomniany widok. Oświetlenie to zostało zmienione na oszczędniejsze w 2004 roku. Zmiana oświetlenia następuje także w okresie świąt państwowych i Nowego Roku, wtedy przyozdabiana jest ona małymi lampkami, a także oświetlana barwami narodowymi. W 2008 roku wieża ta przyjęła na dwa miesiące barwy flagi unijnej, czego powodem było objęcie przez Francję prezydencji Rady Unii Europejskiej. Dzięki wszystkim tym zabiegom, Wieża Eiffla w nocy jest naprawdę przepiękna.

Zapoznaj się z naszą galerię zdjęć Wieży Eiffla nocą:

Ciekawostki o Wieży Eiffla

 • Ciekawostki nr 1: wysokość Wieży Eiffla jest zmienna, zależy ona od temperatury, amplituda jej wysokości to 18 cm.
 • Ciekawostka nr 2: zależnie od pogody i wiatru w Paryżu, Wieża kołysze się. Na szczęście odchylenia są niewielkie, około 6 – 7 cm.
 • Ciekawostka nr 3: Wieża Eiffla w Paryżu jest złożona z około 2,5 mln nitów i dokładnie 18 038 części metalowych.
 • Ciekawostka nr 4: od czasu otwarcia Wieży odwiedziło ją już ponad 200 milionów osób.
 • Ciekawostka nr 5: Wieża Eiffla w Paryżu co 7 lat jest odmalowywana (w tym celu potrzebne jest 50 ton farby) zapewne nikogo nie zdziwi.
 • Ciekawostka nr 6: Pamiątki z wyobrażeniem paryskiej Wieży Eiffla produkowane są w liczbie dwóch milionów sztuk rocznie.
 • Ciekawostka nr 7: aby wydrukować bilety wstępu na Wieżę Eiffla zużywa się 2 tony papieru każdego roku.
 • Ciekawostka nr 8: Wieża Eiffla przez długi czas – bo aż przez 41 lat – miała status najwyższego budynku na świecie.
 • Ciekawostka nr 9: Wieża Eiffla została zdobyta przez wielu alpinistów. Szczególnie ciekawe jest to, że z jej szczytu skakano ze spadochronem, a pewien dziennikarz zjechał jej schodami na rowerze.
 • Ciekawostka nr 10: po wyzwoleniu Paryża w roku 1944 restauracja na pierwszym piętrze została przekształcona w dom publiczny.
 • Ciekawostka nr 11: francuski wynalazca – krawiec Franz Reichelt w 1912 roku przetestował swój wynalazek – płaszcz do swobodnego opadania. Skakał on z trzeciego, najwyższego piętra Wieży Eiffla, lecz wynalazek nie zadziałał i zmarł na miejscu tragedii. Po sekcji zwłok okazało się, że zmarł on na zawał zanim spadł na ziemię.

Bilety wstępu na Wieżę Eiffla

Ceny biletów na Wieżę Eiffla (stan na 2017 rok) kształtowały się na następującym poziomie:

Rodzaj biletu Dla dorosłych Dla młodzieży (12-24 lata) Dla dzieci (4-11 lat) oraz osób niepełnosprawnych
Winda do 2 piętra 16,00€ 8€ 4,00€
Winda do 3 piętra 25,00€ 12,50€ 6,30€
Wejście schodami na 2 piętro 10,00€ 5,00€ 2,50€
Wejście schodami na 2 piętro i winda na 3 piętro 19,00€ 9,50€ 4,80€

Dla dzieci poniżej 4 roku życie wstęp na Wieżę Eiffla jest darmowy.

Powyższy cennik biletów stępu na Wieżę Eiffla we Francji został zaktualizowany na rok 2018. Zawsze aktualne ceny można sprawdzić na oficjalnej stronie Wieży Eiffla. Cennik znajduje się tutaj.

Godziny otwarcia Wieży Eiffla

Wieża Eiffla jest otwarta codziennie, przez cały rok. W zależności od pory roku godziny otwarcia zmieniają się. W sezonie wakacyjnym, tj. od 21 czerwca do 2 września, Wieżę Eiffla turyści mogą ją zwiedzać 9.00 do 00.45. Przez pozostałe dni w roku Wieża Eiffla otwarta jest od 9.30 do 23.45 (wjazd windą) lub od 9.30 do 18.30 (wejście schodami). Godziny otwarcia mogą się zmieniać w zależności od warunków atmosferycznych.

Wieża Eiffla adres

Adres Wieży Eiffla w Paryżu to:
Lokalizacja: Champ de Mars
Ulica: 5 Avenue Anatole France
Kod pocztowy: 75007 Paris
Kraj: Francja
Wieża Eiffla znajduje się w 7 dzielnicy Paryża.
Mapa lokalizacji Wieży Eiffla:

Wieża Eiffla zdjęcia

Jeśli ktoś przypadkiem jeszcze nie wie jak wygląda Wieża Eiffla albo nie może jechać do Paryża obejrzeć ją na żywo może skorzystać z naszej galerii zdjęć Wieży Eiffla:

8 KOMENTARZE

 1. Można się zdrowo spocić idąc na górę, ale warto bo widok przepiękny. No i restauracje na 2 piętrze też jest warta odwiedzenia, kilka Euro z portfela uciekło ale warto. W końcu nie co dzień jest się w Paryżu na Wieży Eiffla.

 2. Wieże Eiffla to jeden z symboli Francji i będąc teraz we wakacje w Paryżu musiałem tam pójść! Widoki super ale kolejki straszne 🙁 trzeba było jednak iść schodami na Wieżę Eiffla a nie karmić swojego lenia czekając na windę 😀 Na obiad w restuaracji na Wieży Eiffla się nie zdecydowałem bo jednak trochę za drogo :/

  • W Paryżu pewnie będę tylko raz w życiu, więc się na obiad w knajpie szarpłam. W końcu nie co dzień można jeść francuskie przysmaki ze szczytu wieży Eiffla. Nie warto na takim czymś oszczędzać.

 3. Nie wiedziałem ile waży Wieża Eiffla. W sumie domyślałem się, że to będzie ogromna liczba, ale że aż 10 000 ton! to naprawdę imponujące. Ta ażurowa konstrukcja mnie zmyliła, ale jak Wieża Eiffla ma ponad 300 metrów to musi jednak trochę ważyć.

 4. Widok z Wieży Eiffla jest naprawdę super, widać cały Paryż jak na dłoni, a nawet dalej jak jest dobra pogoda, tylko trzeba koniecznie wjechać na 3 poziom.

  • No taki widok z Wieży Eiffla jest niecodzienny. Trochę takie szybkie zwiedzanie Paryża z jednego miejsca, szczególnie jak się wyda kilka Euro na te lornetki, które są tam zamocowane. Ma się wrażenie jakby się przebywało w parku miniatur poświęconych Paryżowi. @Ola, zgadzam się, odwiedzenie trzeciego poziomu Wieży to absolutna konieczność.

 5. Kto jeszcze nie był to powinien udać się do Paryża i odwiedzić żelazną damę. Jest imponujące i takim trochę obowiązkowym punktem programu dla turystów w Paryżu.

 6. Zawsze się zastanawiałem ile metrów ma Wieża Eiffla, teraz już wiem 😀 nie jest może najwyższa na świecie, 300 metrów to i tak sporo. Widok na Paryż musi być nieziemski, szkoda, że jeszcze nie byłam, ale przecież wszystko jeszcze przede mną 😀

Dodaj komentarz