Windsurfing – sport dla każdego

0
28
Windsurfing

Windsurfing zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. To świetny sposób na bycie w formie, poprawę kondycji, a jednocześnie spędzenie czasu na łonie natury. Windsurfing może dostarczyć nam niezapomnianych wrażeń, a zmagania z wiatrem i wodą zaowocują nie tylko nienaganną sylwetką, ale również będą kształtować nasz charakter. Windsurfing można uprawiać w pięknych zakątkach naszego kraju, a także wybrać bardziej egzotyczne lokalizacje i połączyć pasję z wakacjami.

Początki windsurfingu

Windsurfing przywędrował do Europy ze słonecznej Kalifornii. Hoyle Schweitzer i Jim Drake w 1973 roku opatentowali swój projekt konstrukcji deski z żaglem. I choć Jim Drake nie wierzył w powodzenie pomysłu i odsprzedał swoje udziały Schweitzerowi, projekt okazał się strzałem w dziesiątkę. Schweitzer rozpoczął produkcję produktu na masową skalę. Pod koniec lat siedemdziesiątych deska z żaglem była w posiadaniu niemal co trzeciej rodziny w Europie. Od tego czasu wiele się zmieniło w windsurfingu. Deskę systematycznie udoskonalono, co pozwoliło na używanie jej nawet na wielkich falach.  W 1984 roku windsurfing stał się dyscypliną olimpijską.

Windsurfing – dla kogo?

Windsurfing często kojarzy się ludziom z drogim sportem ekstremalnym zarezerwowanym dla młodych, sprawnych i bogatych. Nie do końca jest to prawda. Windsurfing jest sportem w dużej mierze technicznym, mogą go uprawiać ludzie obu płci i w różnym wieku. Oczywiście w zależności od stopnia zaawansowania, umiejętności i kondycji powinniśmy dobierać miejsce i warunki, w których uprawiamy windsurfing. Sprzęt windsurfingowy nie należy do najtańszych, ale można zaopatrzyć się również na rynku wtórnym lub na początku, gdy nie jesteśmy przekonani, że to sport dla nas – wynająć.

Jak zacząć?

Niezależnie od tego czy kupujemy sprzęt nowy czy używany, czy też wypożyczamy bardzo ważny jest wybór deski. Na początek należy wybrać dużą deskę o wysokiej wyporności. Jest bardziej stabilna i łatwiej utrzymać na niej równowagę. Z kolej z żaglem jest odwrotnie, na początku powinien być jak najmniejszy, gdyż łatwiej jest go wtedy kontrolować. Mniejszy żagiel gwarantuje pewne przyspieszenie i znacznie ułatwia złapanie wiatru. Dzięki mniejszemu ciężarowi żagla, łatwiej jest wyciągnąć go z wody. Warto wybierać miejsce i czas na trening, tak żeby ułatwiać sobie naukę. Kluczową rolę odgrywa wiatr, a ściślej mówiąc, jego kierunek. Na pierwsze treningi warto wybierać dni i miejsca z wiatrem inshore, czyli takim, który wieje w kierunku brzegu. Osoby początkujące powinny wybierać miejsca, gdzie głębokość wody przy brzegu nie jest duża. Z tego powodu szkółki windsurfingowe często zlokalizowane są na mieliznach i lagunach.

Windsurfing a bezpieczeństwo

Jak każdy sport windsurfing niesie ze sobą pewne ryzyka, jednak nie należy ich wyolbrzymiać. Kluczowe znaczenie ma nasze podejście do bezpieczeństwa. Każdy uprawiający windsurfing powinien realnie ocenić swoje możliwości i nie wybierać miejsc ze zbyt trudnymi jak na jego poziom warunkami. Ważne jest również odpowiedni dobór sprzętu. Absolutnie niedozwolone jest pływanie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Zawsze trzeba mieć na sobie kamizelkę asekuracyjną. Windsurfing przy odpowiedzialnym podejściu jest jednym z najbardziej bezpiecznych sportów wodnych. Ostatecznie jednak nasze bezpieczeństwo zależy od nas samych. Woda i wiatr to potężne żywioły, wobec których należy zachować pokorę.

Aktywny wypoczynek zdobywa coraz szersze grono zwolenników, nic dziwnego – wszak sport to zdrowie. Windsurfing ma na nasz organizm o tyle zbawienny wpływ, że uprawia się go na świeżym powietrzu. Otoczenie akwenów wodnych to również z reguły miejsca, gdzie powietrze jest czyste lub mniej zanieczyszczone niż w miejskich aglomeracjach. Windsurfing można uprawiać też na wakacjach, łącząc przyjemne z pożytecznym. Jeżeli szukamy sportu dla siebie, warto dać szansę windsurfingowi.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Easy SurfShop, oferującym m.in. sprzęt do windsurfingu i kitesurfingu

Dodaj komentarz