Wycieczka na Most Karola w Pradze

7
375
Most Karola w Pradze

Most Karola jest jednym z najbardziej znanych zabytków w Pradze. Znajduje on się na rzece Wełtawa i łączy ze sobą dzielnicę Mala Strana i Stare Mesto. Nazwa jego pochodzi od imienia władcy Karola IV Luksemburskiego, który to 9 lipca 1357 roku wmurował kamień węgielny pod jego budowę.

Gdzie jest Most Karola?

W jakim państwie jest Most Karola? Znajduje się on w Pradze, która jest oczywiście stolicą Czech. Gdzie dokładnie znajduje się Most Karola? Jego adres oraz mapkę dojazdu znajdziesz na końcu wpisu (możesz też kliknąć tutaj aby od razu tam przejść). Będąc w Pradze nie sposób go jednak pominąć, stanowi on jeden z najbardziej widowiskowych zabytków. Dodatkowo, znajdując się na rzecz nie jest on zasłonięty przez inne budowle, więc łatwo zauważyć gdzie jest Most Karola będąc w okolicach Wełtawy.

Kilka faktów o Moście Karola

Most Karola nocąZ kronik możemy się dowiedzieć, że uczynił to o 5.31 nad ranem. Data ta nie była przypadkowa. Wybrali ja astrolodzy, którzy odkryli, że w tym dniu wystąpi sprzyjająca koniunkcja Słońca z Saturnem. Może to dzięki temu most ten przetrwał wiele powodzi i zawieruch.

Most ten jest ogromny – ma aż 516 metrów długości, jego szerokość wynosi 9,5 metra, a cała konstrukcja opiera się na 15 filarach. Należy on do najstarszych mostów o takiej rozpiętości. Most Karola znajduje się w miejscu dawnego mostu, który w 1342 został zniszczony przez powódź. Most, który uległ zniszczeniu nazywał się „Mostem Judyty” i został tak nazwany na cześć drugiej żony Wacława II. Most, który został zniszczony znajdował się kawałek na północ od obecnego.

Budowa nowego mostu została zlecona Peterowi Parlerowi, który w tym czasie miał 28 lat. W czasie odbudowy mostu i badań pojawiło się podejrzenie że to nie on był jego projektantem. Wywnioskowano wówczas że mógł nim być magister praski Oto lub Otlin.

Przez długi czas Most Karola był nazywany Praskim lub Kamiennym, obecna nazwa pojawiła się dopiero w 1870 roku. W tamtych czasach jeszcze jeździły po nim dorożki, trochę później już samochody i tramwaje. Dzisiaj jednak na most można wejść tylko pieszo, zadecydowano tak w 1965 roku. Na moście możemy spotkać wiele sprzedawców pamiątek i muzyków, którzy od rana do nocy przygrywają turystom na wakacjach. Podziwiać także możemy obrazy wielu malarzy, którzy prezentują swoje prace. Najczęściej jednak mijamy turystów z całego świata.

Most Karola w Pradze – legenda

Legenda pierwsza

Legenda głosi, że po tym jak otrzymał święcenia, Jan Nepomucen mianowany został osobistym spowiednikiem królowej. Trafił niestety na zły okres w królewskim małżeństwie. Król Wacław IV podejrzewał swoją żonę o niewierność. Próbował wymusić treść spowiedzi Królowej od zakonnika, ale ten, jak głosi legenda, milczał. Mimo tortur, Jan Nepomucen pozostał wierny tajemnicy spowiedzi. Legenda kończy się dla niego w sposób nieszczęśliwy – został zrzucony z Mostu Karola w odmęty Wełtawy.

Legenda druga

Inną wersją legendy związanej z Mostem Karola i Janem Nepomucenem jest ta, o konflikcie pomiędzy arcybiskupem praskim a Królem Wacławem IV. Król, nieznoszący krytyki, postanowił uwięzić hierarchów kościelnych. Z czasem niektórych wypuścił, inni sami uciekli. Pozostał tylko Jan Nepomucen, który został poddany okrutnym torturom – za pomocą ognia i stali. I ta wersje legendy również nie kończy się dla niego szczęśliwie – tak jak i w legendzie pierwszej zostaje zrzucone z Mostu Karola do Wełtawy.

Most Karola w Pradze – rzeźby

Rzeźby na moście KarolaWe wschodniej części Mostu Karola znajduje się wieża mostowa ozdobiona rzeźbami z końca XIV wieku. Rzeźby te prezentują cesarza Karola IV, jego syna Wacława IV i trójkę świętych: Wita, Zygmunta i Wojciecha, wykonane zostały w latach 80-tych. Na drugim jego końcu oglądać turyści podczas wakacji mogą podziwiać dwie kolejne wieże, zbudowane jako wieże obronne (obecnie dostępne dla turystów, można z nich podziwiać przepiękną architekturę Pragi). Przechadzając się Mostem Karola na drugi brzeg rzeki mijamy po drodze 30 rzeźb z okresu baroku. Wykonane one zostały miedzy innymi przez:

 • Matthias Bernard Braun
 • Jan Brokoff
 • Michał Jan
 • Józef Brokoff
 • Ferdynand Maksymilian Brokoff

Opis figur na Moście Karola

Największa rzeźba, która przedstawia Świętego Jana Nepomucena została pokryta platyną w odcieniu zielonkawym. W figurę tą zostały wmurowane dwie tablice, pierwsza z nich ukazuje scenę gdy Święty Jan Nepomucen topi się w Wełtawie. Legenda (ta popularniejsza) mówi, że 20 marca 1393 roku został on w tym miejscu wrzucony do rzeki na rozkaz wydany przez Wacława IV. Powodem tej decyzji był fakt, że Święty Jan Nepomucen odmówił zdradzenia tajemnicy spowiedzi jego żony Zofii, którą to Wacław IV podejrzewał o zdradę. Z tego powodu został on poddany torturom, a jego ciało wrzucono do rzeki. Teraz jest patronem powodzian. Na drugiej tablicy przedstawiona jest scena spowiedzi Zofii u św. Jana Nepomucena. Mówi się że szczęście będzie miał ten kto dotknie tych tablic, dlatego też w okresie letnim możemy tutaj spotkać kolejkę oczekujących. Na jednej z balustrad mostu umieszczono tablicę pamiątkową poświęconą św. Janowi Nepomucenowi.

Niestety nie wszystkie rzeźby i figury na moście są oryginalnie. Część figur nie przetrwała próby czasu i zostały zastąpione kopiami w XIX wieku.

W czasie powodzi w II połowie XIX wieku Most Karola w Pradze mocno ucierpiał. Zawaliło się wtedy kilka przęseł i zniszczone zostały dwa posągi: św. Franciszka Ksawerego i św. Ignacego Loyoli, ten drugi do dnia dzisiejszego nie wrócił na most.

W 2007 roku Most Karola poddano renowacji, w związku z czym zostało wymienionych wiele kamiennych części i zastąpiono je nowymi. W czasie tych prac dużą część zabytkowych kamieni wrzucano do rzeki. W czasie renowacji prowadzono również badania archeologiczne.

Most Karola – kłódki

Wodnik KabourekZ Mostem Karola wiąże się jeszcze jedna bardzo ciekawa tradycja. Zakochani mogą zostawić na moście kłódki co ponoć ma im przynosić szczęście. Mogą to zrobić pod Mostem Karola. Po prawej stronie (idąc w kierunku Małej Strany) znajduje się długa balustrada. Wiszę na niej liczne kłódki gdzie chętni mogą dołożyć własną. Jest jeszcze jedno miejsce na Moście Karola gdzie można to zrobić, o wiele bardziej urokliwe. Znajduje się ono na Kampie, wyspie na Wełtawie do której można dotrzeć od strony Małej Strany. Odnalezienie mostka zakochanych nie jest trudne. Po zapięciu kłódki należy koniecznie pamiętać o wyrzuceniu kluczyka. Uważać trzeba również na wodnika o imieniu Kabourek. Ten groźnie wyglądający stwór, którego rzeźbę można odnaleźć w pobliżu tego miejsca obiecuje wyrzucić do wody wszystkich, którzy swoje kłódki zakładają tak, że go nie widać.

Most Karola – jak dojechać?

Mapka poniżej rozwiąże wątpliwości na temat tego jak dojechać do Mostu Karola – w łatwy sposób można z jej pomocą sprawdzić wszelkie wskazówki dojazdu:

Mostu Karola – adres

Most Karola, również posiada adres! Właściwie sam stanowi odrębną ulicę.

ulica Most Karola
110 00 Praha 1
Czechy
Dla osób korzystających z nawigacji elektronicznej, jego adres w formie współrzędnych geograficznych to: 50°05’11”N 14°24’42”E

Most Karola  – cena wstępu

Wstęp na sam most jest darmowy, ale warto przy okazji odwiedzić również Muzeum Mostu Karola. Dokładny i aktualny cennik sprawdzisz na oficjalnej stronie Muzeum. Na ten moment kształtują się następująco:

7 KOMENTARZE

 1. Most Karola w Pradze jest naprawdę imponującym dziełem! Widziałem go na żywo niedawno i był naprawdę niezwykły. Niby same kamienie ale robią wrażenie. A kłódki to całkiem urocza tradycja 🙂

 2. Zgadzam się kłódki na Moście Karola to naprawdę fajna sprawa. Trochę to banalne ale jednak fajne 😀 Można taką kłódkę i we Wrocławiu założyć na most, ale jednak to nie to samo.

 3. Rzeźby na Moście Karola są naprawdę piękne, widać, że znali się wtedy na robocie. Trochę tam zazwyczaj tłoczno, no ale to w końcu jedna z większych atrakcji w Pradze. Zresztą cała Praga jest piękna 😀

  • Praga to chyba jedno z najpiękniejszych miast w Europie… Ta cała ich architektura, łącznie z Mostem Karola cieszy oko jak mało coś. Nie dziwie Ci się, że lubisz Czechy 😀

 4. Ja tam może jestem wyjątkowy ale mnie urzekły te wszystkie Legendy o Moście Karola czy rzeźby, które na nim się znajdują. Mam jakiś taki sentyment do tych wszystkich mniej lub bardziej historycznych opowieści. Na pewno te legendy dodają dużego kolorytu temu miejscu.

 5. Na moście karola najlepsze są te kłódki, wygląda to trochę kiczowato, ale ma swój urok. Muszą się narobić chłopy aby co jakiś czas je poprzecinać, żeby były miejsce na nowe 😀 ale cała Praga ma swój urok i warto tam jechać.

Dodaj komentarz